שבת , 25 ינואר 2020
ראשי / חדשות יין וגורמה / מחקר: יין וקפה טובים לחיידקי המעיים

חוקרים מצאו כי צריכת יין, קפה, תה וחובצה משפיעים באופן חיובי על השונות המיקרוביאלית במעיים

מחקר: יין וקפה טובים לחיידקי המעיים

חוקרים מצאו כי צריכת יין, קפה, תה וחובצה משפיעים באופן חיובי על השונות המיקרוביאלית במעיים

שתיית קפה, תה ויין כנראה קשורים למגוון חיידקים בריאים החיים במעיים האנושיים, פורסם במחקר חדש המופיע במגזין Science. ההפך נכון עבור שתיית משקאות ממותקים, חלב פרה, כמו גם עבור אכילת חטיפים או עודף פחמימות, הודיעו החוקרים.

מדענים מאוניברסיטת חרונינגן בהולנד ניתחו את החיידקים הנמצאים בקרביים של יותר מ-1,100 אנשים. הם זיהו 126 גורמים שהביאו לשינויים במבנה קהילת החיידקים של כל אדם: כולל 60 חיידקים הקשורים לתזונה, 12 הקשורים למחלות, 19 קשורים לתרופות ו-4 הקשורים לעישון.

קפה - בריא גם למעיים

"בסך הכל מצאנו 60 גורמים תזונתיים המשפיעים על גיוון החיידקים. אבל יש קורלציה טובה בין שוֹנוּת זו לבריאות – וכמובן שמגוון גדול עדיף יותר", אומרת אלכסנדרה זרנקובה, מאוניברסיטת חרונינגן.

המדענים חקרו דגימות של 1,135 משתתפים הולנדיים, שאספו דגימות צואה בביתם ומיד לאחר מכן הניחו אותם במקפיא. לאחר כמה ימים, דגימות אלו נשלחו למעבדה באוניברסיטה, שם הם נותרו קפואים עד שעובדו על ידי החוקרים. זה הבטיח שלאף אחד מהחיידקים לא הייתה הזדמנות לגדול או להשתנות מרגע שהדגימה נאספה. מובטח כי כל הדגימות טופלו באותו אופן, סיפרו החוקרים.

לאחר ניתוח הדגימות והשוואתן עם נתונים אחרים, החוקרים מצאו כי ריבוי בפירות, ירקות ויוגורט השפיע באופן חיובי על המגוון המיקרוביאלי במעיים. לשתיית תה, יין, קפה וחובצה (חמאת חלב) יש את אותה השפעה.

משקאות מוגזים ממותקים וחטיפים מלוחים נקשרו לרמות נמוכות יותר של גיוון. השפעה זו נמדדה גם במקרים של תסמונת מעי רגיז ועישון במהלך הריון, דיווחו החוקרים. המחקר מסכם כי ניתן לזהות אצל נשים ואנשים מבוגרים מגוון מיקרוביאלי גדול יותר מאשר אצל גברים וצעירים.

הידיעה המקורית מופיעה במגזין Science.

הכותב/ת: שי שגב

שי שגב
חובב יין ואלכוהול, עורך האתר

יעניין אותך

מלצרים שמסננים את האורחים במסעדה

עובדים במסעדה יוקרתית במנהטן מודים כי הם עורכים חיפוש בגוגל על כל מי שמזמין מקום למסעדה, כדי לוודא שמדובר בעשירים ובמפורסמים

עובדים במסעדה יוקרתית במנהטן מודים כי הם עורכים חיפוש בגוגל על כל מי שמזמין מקום למסעדה, כדי לוודא שמדובר בעשירים ובמפורסמים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *