יום שלישי , 4 אוגוסט 2020
ראשי / חדשות יין וגורמה / ממצאים עתיקים של יין נמצאו בגיאורגיה

בחפירה ארכיאולוגית בגאורגיה נתגלו עדויות לתרבות יין שהחלה לפני 8,000 שנה

ממצאים עתיקים של יין נמצאו בגיאורגיה

בחפירה ארכיאולוגית בגאורגיה נתגלו עדויות לתרבות יין שהחלה לפני 8,000 שנה

המוזיאון הלאומי של גיאורגיה הודיע השבוע כי זרעי ענבים ו-"אבק גפנים" המתוארך ל-6,000 לפנה"ס נחשף באתר גדצ'רילי גורה (Gadachrili Gora) בדרום מערב המדינה.

אתר החפירות שבו נתגלו שרידי ענבים בגיאורגיה

האתר, סמוך לכפר אימירי (Imiri) באזור קוומו כארתלי (Kvemo Kartli), נמצא בחפירות מאז 2014, שם נחשפו מספר חפצים הקשורים ליין, כולל דוגמאות קודמות של ענבי יין וזגים בתוך כדי יין ניאוליתיים.

לאחרונה נחשפו גם מספר כלי חרס, ובתוכם זרעי ענבים ושרידים של מה שהתברר כגפנים עתיקות שהתפוררו והפכו לאבק גפנים במהלך אלפי השנים. התגלית מוסיפה משקל נוסף לאמונה ארוכת השנים, כי גאורגיה היא מקום הולדתו של ענף גידול הגפנים והיין. החפירה, שנערכה על ידי ארכיאולוגים ממספר מדינות, כגון דנמרק וקנדה, גם חשפה ראיות לחקלאות מקבילה, כמו חיטה וקטניות.

ד"ר דווית לורטקיפנידזה (Davit Lortkipanidze), מנהל המוזיאון הלאומי של גיאורגיה, אמר בעבר: "אני מאמין כי גאורגיה הייתה חלק מן הסהר הפורה (השטח שכלל את עיראק, סוריה, ישראל, פלסטין, ירדן, לבנון וחצי האי סיני); הגעתי למסקנה מהעובדה, כי קיימים מקומות נוספים הדומים ל-אימירי (Imiri), שולברי (Shulaveri) ו-ארוקלו (Arukhlo), ששימשו כמשטחי גידול של ענבים ושל חיטה".

הכותב/ת: שי שגב

שי שגב
שי שגב משמש כעורך הראשי של אתר מגזין יין וגורמה (Winet).

יעניין אותך

יום השוקולד שמח !

הידעתם? 65% מהאוכלוסייה צורך שוקולד יותר מפעם בשבוע

הידעתם? 65% מהאוכלוסייה צורך שוקולד יותר מפעם בשבוע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

error: Content is protected !!