שבת , 21 מאי 2022
ראשי / כתבות / מרקז דה ריסקל: ספרד הקלאסית במיטבה

בצירים חדשים מביאים בשומות וטעמים חדשים, וכך גם אחד מן היקבים המפורסמים והוותיקים בריוחה: מרקז דה ריסקל - מחדש ביינות איכות המעניקים תמורה טובה למחיר

מרקז דה ריסקל: ספרד הקלאסית במיטבה

בצירים חדשים מביאים בשומות וטעמים חדשים, וכך גם אחד מן היקבים המפורסמים והוותיקים בריוחה: מרקז דה ריסקל - מחדש ביינות איכות המעניקים תמורה טובה למחיר

מרקז דה ריסקל הוא אחד היקבים העתיקים בנפת היין לה ריוחה. היקב נוסד באלסייגו בשנת 1858 על ידי גיירמו הורטדו דה אמזגה (Guillermo Hurtado de Amézaga), המרקיז דה ריסקל.

יקב מרקז דה ריסקל, ריוחה, ספרד

המרקיז הכיר היטב את מחוז בורדו בצרפת, כיוון שהתגורר שם במשך שני עשורים, עקב היותו דיפלומט לתקופה קצרה ולאחר מכן עיתונאי המסקר את האיזור. עם חזרתו לספרד, שאב את רעיונות הטכנולוגיה הצרפתית לייצור יין, ורצה להפוך את יינות ספרד הפשוטים והלא מתוחכמים לדבר ולעניין.

ראשית שלח 9,000 גפנים מזנים שונים לריוחה, ואף הביא לשימוש חביות קטנות בנפח 225 ליטר, כפי שנהוג בבורדו. הספרדים אמנם היו משתמשים בחביות גדולות לתסיסה ראשונית של היין, יחד עם מיכלי בטון או חימר, אך ייבוא החביות היה למטרות הבגרה ויישון היינות. כלומר, ייצור יינות בסגנון בורדו.

מאז, תעשיית היין הספרדית אמנם זנחה את השימוש בזנים צרפתיים ונשארה עם הספרדיים, והעיקרי שבהם הוא הזן טמפרניו, אך בהחלט אימצה את השימוש בחביות. מרקז דה ריסקל ייצר את היין החדש והמהפכני שלו כבר בשנת 1862.

כיום, היקב הוא מן הגדולים והמכובדים בספרד, ומייצר יינות במנעד רחב של רמות. חברת האחים שקד (דרך היין) מיבאת את יינות מרקז דה ריסקל לארץ, ולאחרונה הוצגו היינות המשווקים על המדף בימים אלה:

מרקז דה ריסקל, רואדה DO, ורדחו 2015 | Marques de Riscal, Verdejo, Rueda DO 2015

בשנת 1971 בנה יורשו של המרקז דה ריסקל יקב מודרני קטן עם מיכלי נירוסטה בלב נפת היין ההיסטורית רואדה (סיווג DO). הסיבה הייתה לייצר מן המגוון המקומי של הענבים הלבנים המכונים ורדחו, המפיק יין צעיר ופירותי מאוד.

התוצאה: 100% ורדחו, חומציות כללית: 5.7, pH: 3.2, סוכר שיורי: פחות מ-2 גרם לליטר, 12.5% כוהל. צבעו צהוב חיוור, ניחוחות פרחים ופירות טריים, כמו עוזרד, אפרסק ואננס, מאוזן היטב עם חומציות פריכה וסיומת טריה. יין קיץ מעולה, מושלם עם מנות ראשונות, פירות ים או סלטים. מחיר: 69 שקל.

marques-de-riscal-verdejo-rueda-do-2015

מרקז דה ריסקל, וינה קולדה, ריוחה 2014 | Marques de Riscal, Viña Collada, Rioja 2014

100% טמפרניו. הענבים נבצרו ידנית לאחר שאשכולות הגפנים דוללו. היין הותסס במיכלי נירוסטה במשך 10 ימים בטמפרטורה של 26 מעלות ועבר תסיסה מלולקטית. בהמשך, התיישן בחביות אלון בנות 10 שנים במשך 4 חודשים ובבקבוק עוד 3 חודשים.

יין נקי, עוצמתי, 13.5% כוהל, בשומת של דובדבן אדום, שזיפים ותותים. החיך מעניק גוף בינוני, טעמי פירות בשלים, מרירות עפצנית ואופי מתובל, תוך סיומת קלויה. מתאים לפסטה ופיצה, בשר מעושן, עוף, נזידים ותבשילים. מחיר: 65.90 שקל.

marques-de-riscal-vina-collada-rioja-2014

מרקז דה ריסקל, רזרבה DOCa, ריוחה 2011 | Marques de Riscal, Reserva, DOCa Rioja  2011

90% טמפרניו, 10% גרסיאנו ומאזואלו וכן מעט קברנה סוביניון. היין התיישן כשנתיים בחביות עץ אלון אמריקני. בשומת של דובדבנים כהים, קלייה וברקע קינמון. גוף מלא, הרבה תיבול וסיומת ארוכה במיוחד. מחיר: 129 שקל.

marques-de-riscal-reserva-doca-rioja-2011

מרקז דה ריסקל, גראן רזרבה DOCa, ריוחה 2005 | Marques de Riscal, Gran Reserva, DOCa Rioja 2005

היין מיוצר רק בבצירים טובים במיוחד. ליינות הגראן רזרבה משתמשים בענבים מכרמים בני יותר משלושים שנה: 85% טמפרניו, 10% גרסיאנו, 5% נוספים. היין שהה בחביות אלון אמריקני למשך 30 ועד 36 חודשים, ולאחר מכן עוד שלוש שנים התבגר בבקבוק.

צבעו אדום כהה ומציג בשומת של אדמה אחרי הגשם, טחב, טבק, פירות יבשים עם נגיעות מתובלות, אלון וטעמי קפה קלוי. הפה עשיר, אך בהחלט נגיש. מצוין עם כבש או בשר ציד. מחיר: 250 שקל.

marques-de-riscal-gran-reserva-doca-rioja-2005

מרקז דה ריסקל, ברון דה שירל DOCa, ריוחה 2012 | Marques de Riscal, Baron de Chirel, DOCa Rioja 2012

יין זה יוצר לראשונה בשנת 1986, לאחר ניסוי בעשיית יין ובשימוש בענבים מכרמים בני יותר משלושים שנה ביבולים נמוכים ואיכותיים ביותר. היין מופק בכמויות קטנות ביותר. 85% טמפרניו, 15% נוספים. משנת 1995 נבחרים הענבים ליין זה בחירה ידנית, וממוינים על שולחן מיון מיוחד וחדשני. היין התבגר בחביות במשך 21 חודשים.

התוצאה: אף קלאסי של פירות אדומים ושחורים, וברקע וניל וקלייה. עפצנים עוצמתיים, הרבה תיבול, אך ניכר זהו יין אלגנטי עם יכולת התיישנות ארוכה ומכובדת. מחיר: 519 שקל.

marques-de-riscal-baron-de-chirel-doca-rioja-2012

הכותב/ת: שי שגב

שי שגב משמש כעורך הראשי של אתר מגזין יין וגורמה (Winet).

יעניין אותך

הקשר בין הראש היצירתי של טייס לצריכת שמן הזית

מה הקשר בין הראש היצירתי של טייס ניסוי למהפכה הבאה בצריכת שמן הזית? ההמצאה שתאפשר הפקת שמן זית טרי במטבח כל יום שיתחשק לכם

מה הקשר בין הראש היצירתי של טייס ניסוי למהפכה הבאה בצריכת שמן הזית? ההמצאה שתאפשר הפקת שמן זית טרי במטבח כל יום שיתחשק לכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.