שבת , 2 יולי 2022
ראשי / כתבות / טוֹטוּמָה היא לא סתם עוד מסעדה חדשה

רחל גרא פוגשת את דליה אלחדף במסעדת טוטומה לשיחה וארוחה על המטבח הוונצואלי • ולמה הארֶפָּה נראית כמו פיתה שהשמינה?

טוֹטוּמָה היא לא סתם עוד מסעדה חדשה

רחל גרא פוגשת את דליה אלחדף במסעדת טוטומה לשיחה וארוחה על המטבח הוונצואלי • ולמה הארֶפָּה נראית כמו פיתה שהשמינה?

טוטומה היא המסעדה שפתחה דליה אלחדף בצפונו של רחוב דיזנגוף התל-אביבי, והמילה הזו מוכרת לתושבי אמריקה הלטינית ואינה נשמעת להם חסרת פשר, כי הטוטומה הוא עץ נפוץ באמריקה הדרומית, ופריו דמוי הבקבוק מיובש ומצטבע בידי האמנים המקומיים בשלל צבעים בוהקים.

דליה אלחדף ממסעדת טוטומה

בפעם הראשונה, אנחנו מגיעים לטוטומה בערב קיץ מהביל ומתיישבים בחסות המזגן המבורך, לוגמים בניחותא קוקטייל Mango Daiquiri – משקה טרופי ועוקצני המורכב מרום, ליקר קוקוס, צ'ילי חריף, מנגו וליים – המוגש בגביע עץ מצויר שהוא פרי הטוטומה המיובש שנזכר לעיל.

הליקר המשכנע, תרתי משמע, מכניס אותנו לאווירה הנכונה ועיון בתפריט מטיס אותנו לאמריקה הלטינית. אני מודה שהיכרותי עם המטבח הלטיני מצטמצמת למסעדות אחדות בניו-יורק שלא הטביעו חותם עמוק בזיכרונותי מחד גיסא, ולביקור במכסיקו שבמטבחה הצבעוני התאהבתי לגמרי, מאידך גיסא. אבל המטבח הלטיני של אלחדף הוא סיפור אחר ומסקרן מאד, כי הוא מחבר בין וונצואלה ופרו במרכיבים האופייניים למחוזות גידולם. תירס, פלפלים, שעועית שחורה, בננות פלאנטיין, אבוקדו, סוכר קנים, לבבות דקל, ליים ושלל פלפלים, מנקדים את המנות הצבעוניות שלה. ובעניין הצבעוניות – תחשבו על לבושם של הכפריים בדרום אמריקה, על הקרנבל בריו, על הפונצ'וס והסומבררוס ועל הג'ונגלים הטרופיים והציפורים המרהיבות, ותבינו למה נראית צלחת הטִירָאדִיטוֹ – שעוד נדבר בו – כציור של גוֹגֶן. נכון, גוגן צייר את נשות טאהיטי השחומות בצבעי השמש והג'ונגל ולא את עלמות החמד הוונצואליות, אבל סביר להניח שלו הגיע לפרו, צ'ילה או וונצואלה, היה מכחולו משתכר באותה מידה… ואני, אכלתי בעיניים את הצבעים החמים שעל הצלחת, ואהבתי. כצפוי ממי שצבעוניות בוטה הוא שמה השני…

לקריאת הכתבה בגרסתה המלאה, נא להקיש כאן.

טוטומה – אָרָפָּה בר, דיזנגוף 256, תל-אביב. טלפון: 053-9383964

הכותב/ת: רחל גרא

יין בצלחת

יעניין אותך

רידפיין מיט משיקה נתחי בשר המבוססים על רכיבים מהצומח

חברת הפוד-טק משיקה 'בשר חדש' בדמות נתחי פלאנק בסגנון בקר וטלה מן הצומח, המיוצרים באמצעות טכנולוגיות מתקדמות

חברת הפוד-טק משיקה 'בשר חדש' בדמות נתחי פלאנק בסגנון בקר וטלה מן הצומח, המיוצרים באמצעות טכנולוגיות מתקדמות

תגובה אחת

  1. כתבה רדודה וסתמית בדיוק כמו הכותבת שאין לה מושג בקולינריה חבל שנותנים במה לבינוניות שכזו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.