יום שלישי , 20 אוקטובר 2020
ראשי / חדשות יין וגורמה / חפירה ארכיאולוגית למציאת מזקקת ויסקי עתיקה

חפירה ארכיאולוגית נערכת באתר של אחת ממזקקות הוויסקי הקדומות בסקוטלנד

חפירה ארכיאולוגית למציאת מזקקת ויסקי עתיקה

חפירה ארכיאולוגית נערכת באתר של אחת ממזקקות הוויסקי הקדומות בסקוטלנד

חפירות ראשוניות למציאת מזקקת ויסקי עתיקה החלו השבוע בבלאקמידן במחוז קברך, על הגבול שבין מוריי ואברדינשייר בסקוטלנד. החפירה הארכיאולוגית נערכת על ידי קרן קברך במימון ובסיוע של איגוד היערנות והסביבה ההיסטורית של סקוטלנד. קרן קברך הוקמה כדי לשמר את ההיסטוריה של אזור הידוע לשמצה בזיקוק ויסקי בלתי חוקי והברחות.

מנכ"לית קרן קברך, אנה ברננד, מספרת: "קברך הוא מקום של סודות רבים. במשך עשרות שנים חקלאים מקומיים זיקקו ויסקי בסתר והבריחו אותו מתחת לאפם של המפקחים השונים. לאחר מכן, כאשר החוק השתנה והותר להפוך את הייצור בקנה מידה קטן לרווחי, בלאקמידן הייתה לאחת החוות הראשונות לנצל מצב זה".

"בחווה קטנה היו דודי זיקוק בנפח 180 ליטר, בהשוואה למזקקות ויסקי כיום אשר מחזיקות בדודים של אלפי ליטרים. עם זאת, למרות העובדה כי חוות כאלה היו מפורסמות באיכות מעולה של הכהילים שלהן, ייצור ויסקי בבלאקמידן נעצר רק שמונה שנים לאחר שהחל והחווה הפכה לחורבה".

הדוד-רבא של ג'ואן הארווי, ג'יימס שארפ, היה חקלאי שהתגורר בבלאקמידן: "תמיד אמרו לי שדוד-רבא שלי היה ראש כנופיה באותה עת", מספרת הארווי, "היו מזקקים לאור ירח, ואז לוקחים את הוויסקי לאברדין כדי למכורו בפאבים. סיפורי הרפתקאותיהם עברו בדורות למשפחתי".

"נראה שלסבא רבא-רבא שלי היה סוס לבן, וכשהשוטרים הגיעו, הוא היה רוכב על סוסו ומזהיר את כולם שהמפקחים נמצאים באזור כדי שמבריחי הוויסקי יוכלו להסתתר", ומוסיפה, "פעם ניסו לתפוס את המבריחים והקימו מחסומים מסביב לאברדין. הדוד רבא-רבא שלי שכר עגלת קבורה רתומה לסוס והעמיס את הארון עם ויסקי. כשהגיע למחסום המפקחים, כולם הסירו את כובעיהם כאות כבוד למתים, והוויסקי עבר".

הכותב/ת: שי שגב

שי שגב
שי שגב משמש כעורך הראשי של אתר מגזין יין וגורמה (Winet).

יעניין אותך

טעם חדש במשפחת בריזר: תפוח

מצטרף לטעמים הוותיקים של המותג: אבטיח, לימון, אננס וליים

מצטרף לטעמים הוותיקים של המותג: אבטיח, לימון, אננס וליים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

error: Content is protected !!