יום ראשון , 17 אוקטובר 2021
ראשי / כתבות / המשטרה בגרמניה עצרה אדם שבישל 'בירה נאצית'

המשטרה הגרמנית חוקרת אדם שמכר בירה עם תוויות נאציות, דווקא ביום השואה הבינלאומי

המשטרה בגרמניה עצרה אדם שבישל 'בירה נאצית'

המשטרה הגרמנית חוקרת אדם שמכר בירה עם תוויות נאציות, דווקא ביום השואה הבינלאומי

תמונות של הבירה "מבשלת הרייך הגרמני" פורסמו בפייסבוק על ידי גוטס אולריך, ראש מחוז במזרח גרמניה, שהביע זעם על מכירתה. "אני כל כך מתבייש", אמר, והאשים את הניאו-נאצים כי ביצעו פרובוקציה בדיוק 75 שנה לאחר שכוחות סובייטים שחררו את מחנה ההשמדה אושוויץ.

כידוע, סמלים נאציים אסורים בגרמניה. השימוש בהם אינו חוקי, ובטח אם יש קשר ברור לאידיאולוגיה נאצית או אחרת מהימין הקיצוני. עם זאת, בהקשרים תרבותיים מסוימים השימוש בהם נסבל.

מר אולריך אמר, כי הבירה הנאצית נמכרה ביום שישי בבאד ביברה – עיר הולדתו, ו-"הדבר הגרוע ביותר הוא שהבירה עפה מהמדפים ונמכרה כליל", ציין בהודעתו.

התווית חומה – מזכירה את המדים החומים של הנאצים – וסמל הנשר הנאצי מופיע גם הוא, פרט לכך שצלב הברזל מוצג בתוך זר, במקום בתוך צלב קרס.

החנות שמכרה את הבירה הייתה חלק מרשת הקמעונאות Getränke-Quelle, אך הרשת התרחקה כעת מהמכירה, וטוענת כי זו הייתה החלטה של זכיין עצמאי. Getränke-Quelle אמרה למנהל המקומי להפסיק את מכירת הבירה ולהוציא כל זכר למיתוג מהחנות.

בתקשורת הגרמנית מדווחים, כי הבירה נמכרה קודם לכן החודש דרך האינטרנט, בפרסום של טומי פרנק – פעיל ניאו-נאצי ידוע. הוא מנהל פאב בסמוך לטמאר – עיירה קטנה מדרום-מערב לג'נה, וטמאר היא מקום בו נערך פסטיבל ניאו-נאצי שנתי.

עוד מדווחת התקשורת הגרמנית, כי מספרי "קוד" ניאו-נאצי שימש לקביעת מחיר ארגז של הבירה: 18.88 אירו. הניאו-נאצים חושבים שהמספר 18 משמעותי: הם מתייחסים לאותיות הראשונות והשמיניות של האלף-בית בלועזית, AH – כאל קוד של אדולף היטלר. ו-88, מבחינתם, מהווה "הייל היטלר".

כאמור, הבירה הוצעה למכירה בעיירה אחת במדינת סקסוניה-אנהלט, שכמו במדינת סקסוניה השכנה, גם שם פעילות קבוצות מן הימין הקיצוני.

הכותב/ת: שי שגב

שי שגב משמש כעורך הראשי של אתר מגזין יין וגורמה (Winet).

יעניין אותך

טעימת יינות ישראל 2021

יש לציין במיוחד את השיפור הרב שחל בשנים האחרונות באיכות יינות ישראל, שיפור שבא לידי ביטוי בתוצאות הטעימה

יש לציין במיוחד את השיפור הרב שחל בשנים האחרונות באיכות יינות ישראל, שיפור שבא לידי ביטוי בתוצאות הטעימה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *