יום ראשון , 17 אוקטובר 2021
ראשי / כתבות / קפה מתימן: ותק, איכות ויוקרה

כיצד הקפה הוותיק בעולם, שמיוצר בטכניקות מיושנות ובתנאים בלתי אפשריים מצליח לשמור על מעמדו כקפה האיכותי בעולם?

קפה מתימן: ותק, איכות ויוקרה

כיצד הקפה הוותיק בעולם, שמיוצר בטכניקות מיושנות ובתנאים בלתי אפשריים מצליח לשמור על מעמדו כקפה האיכותי בעולם?

עשרות מדינות ברחבי העולם מייצאות קפה, אולם מדינה אחת בולטת בצבעי חום כהה מעל כולן: תימן. המדינה אשר גילתה את הקפה (יהיו שיגידו שזו אתיופיה היא ארץ הולדתה של הערביקה), ללא ספק הראשונה לייצא אותו לעולם ומי שעד היום מעבירה לחקלאים שלה את הפתגם שיש "לדאוג לקפה כמו שדואגים לילד", נחשבת למדינה המייצרת את הקפה האיכותי בעולם. למרות שהיא ספקית קפה קטנה יחסית טעמי הקפה שלה מובחנים מן היתר והמחירים בהתאם.

ולא בכדי, בתימן לוקחים את גידול והכנת הקפה שלהם כל כך ברצינות עד כי שיטת הגידול במדינה זהה היום לזו שהונהגה לפני 400 שנים – קצירה ידנית וסלקטיבית של הפולים, עיבוד יבש, דישון אורגני בעזרת הבקר המקומי, והכל ללא שימוש בכימיקלים ודגש על עבודת יד ומסביב לשעון.

הקפה מתימן ידוע בעיקר בזכות שני דברים: אופי גידולו הייחודי בצלעי הרים גבוהים ובעבודה ידנית כמעט אינטימית עם הפולים, ובשל טעמיו החזקים שאינם ניתנים לחיקוי באף יבול אחר: גוף חזק, חומציות עוצמתית, גוון של פירות וטעמים שוקולדיים לצד מרירות מסוימת. לא כולם אוהבים את עוצמות הטעמים של הקפה המסורתי, אך על חשיבותו לעולם הקפה אין עוררין.

מלחמות וקפה

מי שגילתה את הקפה, הפכה למעצמה שחלשה על 90 אחוזים מהקפה אשר יוצא לאירופה, מתמודדת בשנים האחרונות עם מלחמת אזרחים קשה אשר פוגעת גם ביבולי הקפה, מה שהופך את הפולים המקומיים לאף קשים יותר להשגה, אך למבוקשים ביותר.

אך לא רק המציאות הפוליטית משפיעה על המחירים. גיאוגרפיה ייחודית, מחסור בתשתיות ובמים וההתעקשות על עבודת יד מייקרים את הקפה וגם גורמים לכמויות קטנות יחסית המיוצאות לעולם. לישראל מגיע רק כמויות קטנות של קפה המכונה Yemen, שווה לנסות…

הכותב/ת: מערכת Winet

יעניין אותך

נספרסו משיקה את בוטיק הדגל הייחודי שלה בקניון רמת אביב

הבוטיק המחודש עוצב בקונספט קיימות, כולל חווית מיחזור חדשנית, ושואב השראה מבוטיקי קפה המובילים בעולם

הבוטיק המחודש עוצב בקונספט קיימות, כולל חווית מיחזור חדשנית, ושואב השראה מבוטיקי קפה המובילים בעולם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *