שבת , 2 יולי 2022
ראשי / כתבות / שולחן תשע

קומו, עורו ומלצרו - זו קריאתה של עפרה בר-נון בטור הקבוע ומגדיל התשר במסעדה: "אישה תחת השפעה"

שולחן תשע

קומו, עורו ומלצרו - זו קריאתה של עפרה בר-נון בטור הקבוע ומגדיל התשר במסעדה: "אישה תחת השפעה"

"מצב חירום, שישי ב-19:00, זקוק לעזרה דחופה מחברים. שלושה מלצרים התפטרו בתחילת הערב, השאר בחל"ת. יש שני סבבים של 20 שולחנות. בבקשה בואו למלצר ועזרו לי".

חבר טוב ושף מוכשר, שולח אלי הודעה נואשת ואני, ברגע של חולשה ושעמום, נוסעת למסעדת היוקרה שלו, שחזרה לתפקד בחודש שעבר, לאחר שנה של סגרים ומשלוחים.

העם דורש - קלוש לכל סועד (צילום: שחר גלס)

"אני חייב לך!", צועק השף מהמטבח וברמן היסטרי מגיש לי סינר ורשימה של השולחנות.

חצי מסעדה כבר מלאה ומלצרית אחת מתרוצצת בין שמונה שולחנות של לקוחות רעבים חסרי סבלנות.

"המרק קר!", ניגש לבר לקוח מרוגז ונוזף בברמן בזעם. המארחת עוצרת את זרם הלקוחות בדלת הכניסה ומסמנת לי להושיב את המשפחה עם הילד הקטן שלא מפסיק לבכות. "אבל הילד מחלים", שולפת האמא מהארנק מסמך ומנופפת בו. הילד משתעל פעמיים, לתוך השרוול, לא שלו, של המארחת וצורח שהוא רוצה סטייק וצ'יפס עכשיו! המארחת מתרחקת ממנו ושולחת אותם לשולחן חמש. בקצה המסעדה, ליד השירותים ורחוק מהמטבח.

האורחים בשולחן יום ההולדת שבראשו יושב קשיש מחויך עם זר על הראש כבר סיימו את המנות הראשונות ומחכים לפינוי הצלחות. אני מנסה לזכור את מספר השולחן שולחן שלוש… "אם נצטרך לחכות עוד הרבה זמן למנות העיקריות, סבא יהיה כבר בן 89, מעדכן אותי אחד הנכדים ומזכיר שאסור, שהדג שהזמין ייגע בטעות בירקות או רכיב אחר המזכיר עגבנייה.

המנות העיקריות שלהם יוצאות והמלצרית השנייה, רויטל, מפנה להם בזריזות את השולחן. הנה מגיעים במזל טוב ובדיוק לפני שהסבתא מתחילה לרוץ בזעם לעבר המטבח, שני לוקוסים, שני סלטים, שלושה סטייקים, מרק דגים, מנת צלעות טלה והמבורגר אחד. בקבוק יין על חשבון הבית, מרכך את ליבם והם מרוצים.

"אני רוצה להרים כוסית לכבוד שמוליק השוער, מלך המגרש התותח!" מכריז בחור שרירי בשולחן אחת. חמישה סועדים נוספים משיקים כוסות וויסקי וחוזרים לאכול את נתחי הבשר המונחים בצלחות. "לשנה הבאה במנצ'סטר!", מאחל סועד מבושם במיוחד שמתנדנד על הכיסא ובקושי מצליח לאחוז במזלג.

"תביאי עוד בקבוק שמפניה, מותק!" הוא מזכיר לי. "חוגגים כאן אליפות!" אני חושבת על הטיפ הגדול שיגיע בסוף הערב ומוותרת להם על ה-"מותק".

שולחן שתיים, שולחן אחת עשרה, שולחן ארבע עשרה, כבר מקנחים ובדרך להזמין חשבון. המסעדה נראית בשליטה. סבב שני מתחיל בשעה 21:00 ובמטבח עומדים בקצב. השף מחייך אלי ושולח כוס יין כדי שאלגום וארגע קצת מהלחץ. "אני חייב לך!" הוא מזכיר לי ומודה שוב ושוב שבאתי לעזור.

בחור מבוהל, לבוש בחליפה מהודרת ניגש אלי. הוא יושב בשולחן שבע עם בחורה צעירה ויפה. הוא בודק שהיא לא מסתכלת לכיוון המטבח ומגיש לי טבעת יהלום. "תודה, אבל יש לי בן זוג", אני מחייכת. "זו הצעת נישואין. הוא מגמגם בהתרגשות. בת הזוג שלי בשולחן שבע מסיימת את פלטת פירות הים שלה עוד מעט ואני מבקש, אם אפשר להכניס את הטבעת לתוך הקינוח שלה. היא אוהבת את מוס השוקולד של השף. אני מוסרת את הטבעת לסו-שף ומסבירה לו בדיוק מה לעשות.

צלחת עם מראה - כמו מנה כפולה (צילום: שחר גלס)

דרמה בשולחן חמש! הפסטה של הילד לא מספיק חמה והוא מעיף את הכף על הרצפה. אני רצה למטבח ומביאה לו עוד רוטב עגבניות. הוא שוב בוכה ודורש סטייק.

הכדורגלנים חוגגים אליפות עם עוד שני בקבוקי שמפניה והשוער כמעט נופל מהכיסא ומחסל לעצמו בתאונה מביכה את הקריירה. הבלם האחורי, בולם אותי בזעם בדרכי למטבח. הוא טוען שבהמבורגר הטבעוני הוא מצא מיונז וזיכה את כל השולחן בארוחת ניצחון על חשבון השף. הפסד של חמשת אלפים שקלים לפחות למסעדה.

לפני סבב ההושבה השני, ובזמן שהמסעדה מתפקדת על מי מנוחות, אני מגישה לשולחן שבע את המוס הזוגי עם ההפתעה וחוטפת לעצמי כריך מהיר מהמטבח. אני מורעבת מכל המנות הנפלאות שהגשתי ותשושה לחלוטין מעבודת המלצרות. המארחת מכניסה עוד שני זוגות למסעדה והינה, סבב שני, הלחץ מתחיל שוב… להבות עולות מהמטבח, הבר עמוס בקוקטיילים, ההזמנות נכנסות ויוצאות, צלחות מתרוקנות, כולם אוכלים, שותים, משלמים.

משהו מוזר קורה בשולחן שלוש, שולחן יום ההולדת. חלק מהאורחים נעמדים, חלקם מתכופפים מתחת לשולחן בדאגה. "סבא! מה קרה סבא?" צווחה מקפיאת דם של בחורה. "הוא אכל את המוס והפסיק לנשום" צועק הנכד, "שמישהו יזמין אמבולנס". השף יוצא מהמטבח ורץ לראות מה קרה. הסו-שף, מזנק על המוס של הזוג שכמעט התארס בשולחן שבע ומתחיל לפרק אותו עם כף ולחפש את הטבעת. הוא לא מוצא אותה, מבין את הטעות שעשיתי כאשר בלבלתי בין שתי המנות האחרונות, קופץ על הסבא ששוכב על הרצפה ומצליח לחלץ בכוח מפיו את היהלום העצום שהיה על הטבעת.

כנראה שבכל זאת סבא יחגוג איתם גם בשנה הבאה… מזל טוב לסבא ולזוג הצעיר!

שולחן שבע, שולחן שלוש, שולחן אחת, כל ההזמנות מתבלבלות לי פתאום. אולי היה גם מיונז בהמבורגר? הילד בשולחן חמש מחלים או מחוסן? ראיתי אישור? היכן עומד לשחק בשנה הבאה השוער? במנצ'סטר? בליברפול? לקחתי את המרגריטה מהבר לשולחן שבע עשרה? שולחן שתיים השאירו טיפ?

הצילו שף! אני מצטערת! להגנתי אציין, שקריירת המלצרות הקצרה שלי החלה לפני 30 שנה באולם חתונות. היא נמשכה קיץ אחד בלבד. הגשתי לאורחים של החתן והכלה, שירדו נרגשים במעלית שקופה ישר לתוך החופה, בקבוקי סודה ומיץ קריסטל, חביתיות ממולאות בכבד קצוץ, רבע עוף עם פטריות, דג נסיכת הנילוס במעטפת בצק, פרוסות בקר שומניות ברוטב זיתים ולקינוח – עוגת מוס שוקולד! אחרי שהטבעת כבר הייתה על היד של הכלה…

כעת, כמעט בסוף הערב, חברי השף המבוהל, מבקש ממני להוריד את הסינר ולעזוב את המשמרת במסעדה. במקומי, הוא מזעיק בן דוד שעבד בחופשת השחרור שלו בשיפודיה בתחנת דלק. לפחות שם למד לזכור מספרי שולחנות ואת רשימת הסלטים בתפריט. לא די בכך ובעיתון סוף השבוע גם התפרסמה במדור האוכל ביקורת קצרה וקטלנית על המסעדה של השף.

מסתבר שבשולחן תשע, דווקא במשמרת שלי, התיישב מבקר מסעדות. לאחר חצי שעה שחיכה ואף אחד לא ניגש אליו, הוא קם ויצא זועף מהמסעדה. אני, חשבתי שרויטל המלצרית ניגשה אליו. רויטל, חשבה שזה השולחן שלי. הוא, נשאר רעב!

ובנימה רצינית יותר, בחודשים האחרונים, חברים שלי, שלנו, זועקים לעזרה ומנסים לחזור ולהחיות את המסעדות והברים שלהם. הם מתמודדים עם מחסור קשה בעובדים. בואו נעזור להם להחזיר לנו את "טעם" החיים.

הכותב/ת: עפרה בר-נון

אשה תחת השפעה

יעניין אותך

אורביט ריפרשרס פותחים את הקיץ עם הטעם החדש: 'אורביט ריפרשרס טרופי'

סדרת 'אורביט ריפרשרס' החדשנית, ממשיכה להתרחב ומשיקה טעם חדש וייחודי: 'אורביט ריפרשרס טרופי', עם קריסטלים השומרים על רעננות ממושכת

סדרת 'אורביט ריפרשרס' החדשנית, ממשיכה להתרחב ומשיקה טעם חדש וייחודי: 'אורביט ריפרשרס טרופי', עם קריסטלים השומרים על רעננות ממושכת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.